Majer za Vrchom - domáce vajíčka

Farma Majer za Vrchom (Ján Balko, s.r.o.) sa nachádza na rozhraní Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny, nad obcou Prenčov.

Zvieratá sa voľne pohybujú vonku, sliepky majú ohradu o rozlohe cca 0,3 ha. Priamo vo výbehu majú zateplený kurín, kŕmidlá a napájačky. Pri sliepkach nepoužívame žiadne liečivá, chemické látky a kŕmime ich krmivom od malých farmárov, bez konzervantov, GMO, antibiotík....Nedostávajú žiadne hormonálne preparáty, aby znášali dlhšie obdobie (aby nemali "oddychové prestávky" v znáške). Sliepky si sami nastavujú prestávky na oddych a znášajú vajíčka prirodzene, tak ako im to umožňuje ich fyzický stav.


Kontakt: Ing. Anna Balková, tel.: +421 911039766Mail: annabalkova@gmail.com

Niečo o Vajíčkach:

Farba vajec je dôsledkom genetiky každej sliepky.

Plemeno sliepok určuje, aký odtieň vajec budú produkovať. Tento jav je špecifický pre každý druh sliepok.

Sliepky plemena Leghorn znášajú vajcia bielej farby.

Plemeno Orpington produkuje hnedé vajcia a plemeno Araucana sa podpisuje pod modrú farbu vajec. Okrem toho existuje kurča Olive Egger, ktoré je výsledkom kríženia sliepok a kohútov z hnedého a modrého plemena. To je dôvodom, prečo jeho vajcia majú olivovo zelený odtieň. Plemená araukana, dongxiang a lushi znášajú modré alebo modrozelené vajcia.

Prospešné látky vo vajciach

Slepačie vajcia sú dnes najčastejšie konzumovaným druhom vajec medzi ľuďmi. Sú dobrým zdrojom živín ako sú bielkoviny, vitamíny B2, B6, B12, D, E,K, minerály a tuky (lipidy). Významná časť lipidov je skupina nenasýtených fosfolipidov (tzv. zdravé tuky), ktoré pôsobia ochranne na srdcovocievny systém a prispievajú k zníženiu hladiny cholesterolu a krvného tlaku.

Ďalšou súčasťou je látka cystatin, ktorý má široké spektrum biologických funkcií, napríklad schopnosť podporovať rast buniek, tlmiť zápalové procesy a má antibakteriálne a antivírusové schopnosti.

Ďalšia látka, obsiahnutá najmä vo vaječnom bielku, ktorá pomáha v boji proti baktériám, je lyzozým. Používa sa v medicíne ako pomôcka pri antibiotickej liečbe či ako analgetikum (liek proti bolesti) v priebehu infekcie.

Medzi zložky obsiahnuté vo vaječnom žĺtku patrí aj imunoglobulín Y. Jeho použitie ponúka možnosť nahradiť chemoterapeutické činidlá v liečbe bakteriálnych infekcií tráviaceho systému.

Vajcia sú taktiež bohatým zdrojom retinolu, ktorého nedostatok v organizme spôsobuje ochorenia očí.

Výživové hodnoty

Štandardne veľké slepačie vajce váži asi 60 gramov z toho 11 % predstavuje škrupinka, 58% bielok a 31% žĺtok. Bielok pozostáva prevažne z vody (88%) a bielkoviny (9%), zatiaľ čo žĺtok pozostáva z vody (51%), tuku (31%) a bielkoviny (16%). 

0,00 €